Wymiana regionów węglowych Bałkanów Zachodnich i Ukrainy

Tegoroczna wymiana (4-6.07.2023) polsko-ukraińska została podzielona pomiędzy Małopolskę i Śląsk. Najpierw delegacja z Ukrainy wizytowała w Libiążu. W trakcie pierwszego dnia wizyty na Śląsku odwiedziliśmy gminy górnicze: Gminę Pawłowice, Miasto Jastrzębie-Zdrój oraz Gminę Gierałtowice.

Dzięki uprzejmości Włodarzy: p. Burmistrza Jacka Latko, p. Prezydent Anny Hetman, p. Wójta Franciszka Dziendziela oraz p. Wójta Leszka Żogały nasi goście mogli dowiedzieć się jak samorządy radzą sobie z transformacją, górnictwem, jak planują przyszłość w scenerii zamykanych kopalń.

W trakcie wizyty zorganizowane zostało spotkanie z przedstawicielami instytucji uczestniczących i wspierających regiony górnicze w procesie transformacji: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Główny Instytut Górnictwa, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Goście mieli również możliwość poznać pomysł Miasta Katowice, lidera naszego regionu, na wykorzystanie i przeorganizowanie terenów po zamkniętych kopalniach znajdujących się w centrum miasta.

Dodatkowymi atrakcjami pokazującymi jak dawne dziedzictwo górnicze zmieniło swoje oblicze i funkcję była wizyta w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido, panel dyskusyjny zlokalizowany w budynku Muzeum Śląskiego oraz spacer po Nikiszowcu.

Skip to content