W dniach 24-26 lutego br. w Krakowie odbyła się XXXIV Szkoła Eksploatacji Podziemnej – impreza cykliczna gromadząca prawie wszystkich przedstawicieli z branży górniczej i okołogórniczej. Trzy dni debat w temacie: cyberzagrożeń, wyzwań jakie stoją przed polskim sektorem górniczym i energetycznym, skutków z jakimi przyjdzie się zmierzyć po wygaszeniu działającego sektora wydobywczego oraz transformacji terenów pogórniczych, które dzisiaj są niejednokrotnie utrapieniem a mogą stanowić potencjał.
Panel „Transformacja terenów pogórniczych” ukierunkowany został na realne potrzeby gmin – jak można wesprzeć samorządy w dążeniu do najlepszego wykorzystania potencjału jakie dają tereny zdegradowane, które tereny nie posiadają możliwości readaptacji, jak zabezpieczyć gminy przed niepożądanymi skutkami zamknięcia zakładu górniczego, jak poradzić sobie z zanieczyszczeniem terenu, z powstałymi ogólnie nazywanymi szkodami górniczymi, czy można zaplanować przebieg osiadania terenu, uregulować kwestie związane z pojawiająca się wodą, przeciwdziałać pojawiającym się zapadliskom?
Każda dyskusja wnosi nowe aspekty na które należy zwrócić uwagę w perspektywie przejmowania i rekultywacji oraz readaptacji terenu pogórniczego.

