Dzisiaj odbyło się posiedzenie Podkomisji do spraw Sprawiedliwej Transformacji. Naszymi przedstawicielami byli Przewodnicząca Zarządu SGGP p. Anna Hetman oraz Burmistrz Miasta Rydułtowy p. Marcin Połomski. Podkomisja rozpoczęła swoje działania w grudniu 2020r. Dzisiejsze spotkanie było pierwszym spotkaniem w szerszym gronie.
Podział alokacji z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na poszczególne regiony to 4,4 miliarda euro. Komisja Europejska aktualnie wskazuje trzy regiony w Polsce do objęcia Funduszem Sprawiedliwej Transformacji: woj.śląskie, woj.wielkopolskie i woj.dolnośląskie . Chcielibyśmy aby wsparciem zostało objętych 6 województw; dodatkowo woj.łódzkie, woj.małopolskie i woj.lubelskie. – mówiła w trakcie spotkania Minister Funduszy i Polityki Regionalnej p. Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Województwo śląskie będzie największym beneficjentem środków z puli środków na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – dodała.
Wiele pytań padło ze strony naszych przedstawicieli:
– Jak będą traktowane gminy górnicze w których wydobywany jest węgiel koksowy, wpisany na listę jako surowiec strategiczny?
– Co z kopalniami których zamknięcie planowane jest po roku 2040, czy je też uwzględniono w FST i czy gminy będą mogły sięgać również po te środki? Trudność dzisiaj polega na dokładnym zaplanowaniu jaki charakter nadać tym terenom.
– Czy można uregulować problemem własności gruntu? Obecnie grunty trafiają do Spółki Restrukturyzacji Kopań (SRK).
– Czy rozwiązanie problemu skomunikowania regionu jest możliwe? Bez rozwoju infrastruktury drogowej Sprawiedliwa Transformacja stoi pod znakiem zapytania, szczególnie w małych gminach górniczych.
Istotny temat poruszany wielokrotnie na spotkaniach przedstawicieli gmin górniczych przywołał wiceprezydent Miasta Bytomia p. Michał Bieda – konieczność zmian zapisów prawa które ułatwiłyby działania samorządów górniczych, chociażby kwestie uproszczenia ścieżki studium zagospodarowania przestrzennego, czy zmiany własnościowe gruntów.
Każdy z regionów górniczych jest zainteresowany FST i gotowy do działania, aby dzięki tym funduszom wspomóc rozwój swojego regionu w perspektywie odejścia od węgla. Podkomisja do spraw Sprawiedliwej transformacji zaplanowała swoje działania do lipca 2021. Podczas dzisiejszego spotkania mogliśmy się zapoznać wstępnie z problemami, oczekiwaniami i stanem faktycznym przygotowań do całego procesu. Kolejne spotkanie w lutym, może na nim poznamy więcej konkretów.
Całość posiedzenia podkomisji można zobaczyć na stornie sejmowych komisji.