W dniu 12 listopada br. w Brennej odbyła się Doroczna Konferencja Gmin Górniczych. Doroczną Konferencję Gmin Górniczych rozpoczęliśmy krótkim podsumowaniem 25 lat działalności SGGP, które obchodziliśmy w tym roku. Prezentacji podejmowanych działań w latach 1999-2019 dokonał wieloletni Przewodniczący Zarządu SGGP, Honorowy Członek SGGP
p. Tadeusz Chrószcz. W związku z jubileuszem Zarząd SGGP postanowił uhonorować zasłużonych wieloletnich działaczy symbolicznym wyróżnieniem, jakim jest Skarbek Gmin Górniczych. Podczas spotkania nagrody odebrali p. Kazimierz Adamczyk, p. Stanisław Jagoda oraz w imieniu p. Barbary Magiery statuetkę odebrał p. Zbigniew Podleśny, tym samym dołączyli do zaszczytnego grona laureatów tego wyróżnienia.
W trakcie tegorocznego spotkania poruszyliśmy kilka kwestii, które od pewnego czasu towarzyszą regionom górniczym. Pierwszym zagadnieniem poruszonym na konferencji były zagrożenia, które mogą negatywnie wpłynąć na stabilny rozwój gmin górniczych. Mowa tu o Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych oraz Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2024/1787 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/942 oraz o cyberbezpieczeństwie.
Następnie dyskusja przeniosła się na temat w jakim punkcie procesu transformacji jesteśmy w województwie śląskim, co przez 5 lat udało się przygotować, wynegocjować, zrealizować. Czym dzisiaj możemy się pochwalić. Jakie kolejne kroki będą realizowane, tak aby wykorzystać szansę jaką daje nam transformacja. Proces ten wspiera wiele działań m.in. projekt pt. Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji.
Rozmawiając o procesie transformacji i zagrożeniach dla gmin nie można pominąć kwestii związanych z zanieczyszczonymi terenami poprzemysłowymi. Temat ten stanowił kolejny element tegorocznej konferencji. Nasi prelegenci starali się nam przybliżyć sposoby na wykorzystanie ogromnego potencjału jakie tereny zanieczyszczone mogą stanowić. Dla większości tych terenów można zaplanować drugie życie. Jednak zanim wrócą one do użytkowania należy je zlokalizować, przebadać,
w większości oczyścić i zagospodarować zgodnie z wytycznymi. Ilość terenów zdegradowanych jest bardzo duża, a ich specyfika powoduje, że do każdego terenu trzeba podejść indywidualnie.
Dzięki uprzejmości prelegentów: dr hab. Gabriela Woźniak, prof. UŚ, Uniwersytet Śląski, dr inż. Beata Klojzy – Karczmarczyk, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Małgorzata Staś, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, dr inż. Karolina Jąderko-Skubis, Główny Instytut Górnictwa- Państwowy Instytut Badawczy, dr hab. Adam Drobniak, prof. UE , Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, dr inż. Artur Dyczko, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, dr Jacek Krzyżak, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Grzegorz Jagielski, Ministerstwo Przemysłu, Piotr Toś, Politechnika Śląska, mogliśmy poznać różne spojrzenie na powyższe kwestie. Otwartość na dialog i wymianę doświadczeń jest podstawą do tego, aby proces transformacji przez który przechodzimy zakończył się sukcesem.